(Kuczi Tibor műhelyszemináriumi foglalkozása, 2010. október 13.)
Részletek az előadó A munkafegyelem rezsimjei (Történelmi vázlat a munka kikényszerítéséről és ellenőrzéséről) című, készülő könyvéből:
Kötelező olvasmányok:
Kuczi Tibor (2007): Felügyeleti szempontok szerinti térformálás. Kézirat (letöltés)
Kuczi Tibor (2010): Fogyasztás - ösztönzés - családi kontroll. Replika, 70. sz. (letöltés, a tárgy hallgatóinak elküldött kóddal, vagy a jelszavas tárhelyről)
(Köszönjük a Replika folyóiratnak, hogy a tárgy hallgatói számára odaadták a megjelenés előtt lévő szöveget, és ajánlom ezt a több hasonló témájú tanulmányt közlő számot!)
Ajánlott olvasmány:
Kuczi Tibor (2007): A taylorizmus és a sport. Café Bábel, 56-57. sz. (letöltés)
Kérdések a beszámoló elkészítéséhez:
Az alapszintet választóknak:
1. Milyen módon járul hozzá a munkások ellenőrzéséhez a gyár terének kialakítása? A megfigyelés szempontjai szerint kialakított tér alkalmas eszköz-e arra, hogy segítségével a vezetés a lehető legnagyobb teljesítményt préselje ki az alkalmazottakból?
2. Mivel magyarázható, hogy a család munkát kikényszerítő hatalommá vált?
A részletesebb feldolgozást választóknak:
1. Milyen módon járul hozzá az alkalmazottak ellenőrzéséhez a munkahelyek terének kialakítása? Ma milyen megoldásokat alkalmaznak?
2. Miben tér el a 19. századi gyárakban a munkások ellenőrzése a taylorizmus által kidolgozott módszerektől? Melyik mennyire volt képes a teljesítmény kontroll alatt tartására?
Utolsó hozzászólások