(Blaskó Zsuzsa műhelyszemináriumi foglalkozása, 2010. december 14.)
"A műhelybeszélgetés a gyermekvállalás és munkavállalás összeegyeztetésének problémáit járja körül. Szó esik az összeegyeztetést támogatni hivatott intézményi környezetről, valamint a kialakult társadalmi gyakorlatról, itthon és külföldön. Az előadás tárgyalja a kérdéshez kapcsolódó demográfiai, pszichológiai és közgazdasági problémákat, és bemutatja néhány friss hazai kutatás eredményeit is."
Kötelező olvasmányok:
Blaskó Zsuzsa (2010): Meddig maradjon otthon az anya? - A gyermekfejlődés szempontjai. Kutatási tapasztalatok és családpolitikai következtetések. Esély, 3. (letöltés)
Köllő János (2008): A gyermeknevelési támogatások munkaerő-piaci hatásai. Megjelent: Nagy Gyula (szerk.): Jóléti ellátások, szakképzés és munkakínálat. KTI Könyvek 10. MTA Közgazdaságtudományi Intézet. 31-55. o. (letöltés)
Ignits Györgyi - Kapitány Balázs (2006): A családtámogatások alakulása: célok és eszközök. Demográfia, 4. (letöltés)
A foglalkozás diái (letöltés)
Ajánlott olvasmányok:
Blaskó Zsuzsa (2009): Családtámogatás, gyermeknevelés, munkavállalás. Megjelent: Demográfiai Portré 2009. Jelentés a magyar népesség helyzetéről. KSH Népességtudományi Kutató Intézet, 41-53. o. (letöltés)
KSH (2006): Visszatérés a munkaerőpiacra gyermekvállalás után (letöltés)
van Dijk, L. (2001): Macro changes in public childcare provision, parental leave, and women's employment: An international comparison. Megjelent: van Dijk, L. - van der Lippe, T. (szerk.): Women's employment in a comparative perspective. Aldine de Gruyter, New York, 37-58. o.
A témát szakdolgozatban feldolgozók és más érdeklődők számára további irodalmakat gyűjtünk ezen az oldalon
Kérdések a beszámoló elkészítéséhez:
Az alapszintet választóknak:
1. Készítsen áttekintést a magyar családtámogatási rendszer főbb elemeiről (támogatási formák, jogosultságok, támogatás mértéke)! Térjen ki a pénzbeli és a nem pénzbeli juttatásokra is!
2. Foglalja össze, milyen főbb társadalmi és gazdasági folyamatokra lehet kihatással a szülői szabadságok rendszere! Néhány példával jellemezze a lehetséges összefüggéseket egyes kapcsolódó szociálpolitikai intézkedések és a gyermekvállalási hajlandóság vagy a női munkavállalás között!
A részletesebb feldolgozást választóknak:
1. Magyarországon több kutatás szerint is viszonylag erős az a szemlélet, amely szerint a nőknek lehetőleg minél tovább otthon kell maradniuk a gyermekükkel. A szakirodalom alapján mutasson be néhány idevágó eredményt, és fogalmazzon meg lehetséges magyarázatokat a jelenségre!
2. Saját véleménye, illetve a szakirodalomban olvasható összefüggések alapján mit gondol, milyen következményei lehetnek a női munkavégzés szintjére illetve a gyermekvállalási hajlandóságra nézve az Orbán-kormány által tervezett módosításoknak a gyes-gyed rendszerben? Milyen hatással lehettek volna ugyanezekre, ha érvényben maradnak a Bajnai-kormány intézkedései?
Utolsó hozzászólások